Deutsch
English

DMM 2013: Fixture List

6th German Open Mölkky Championship 2013
15th - 16th June 2013, Erlangen

Group Drawing

The group draw took place on june, 9th 2013 at 17:00 o'clock at FSV Erlangen-Bruck.

Gruppe / Group / lohko:  AGruppe / Group / lohko:  B
  1Hartes Holz  1Mölkkshake
  2Born to Mölkk  2Stöckla Boum
  3Bengerdzradzn  3Mölkky Heads
  4Åboa Mölkkeria  4Pistepirkot
  5Ü60  5Fufda
  6Puupäät  6Saksa Stixx
  7MölkkyWay  7Team Kokkola
  8Vier Fäuste für ein Halleluja  8Holzrakete

  9

Mölkken in de Keuken  9

--

10--10BSG Mölkky Kilpiö
 
Gruppe / Group / lohko:  CGruppe / Group / lohko:  D
  1Project Mayhem  1Mölkk or Die
  2Magermölkk  2Mölkky Lüdenscheid
  3Karpit  3Men O'Mölkk
  4Mölkkmaschine  4Kein Schweiß aufs Holz!
  5Ziegenhähne  5Mölkky Royals
  6Holzeuter  6--
  7Hummelgeburtstag 2.0  7SMA alfa
  8Mölkkstreet Boys  8Bierathleten
  9Holzfäller  9Mölkkschnitten
10Je liebe Mölkky10Mölkkallica
 

 

Preliminary rounds

 

Saturday:10:00 am
Groups:

4 groups, each 10 teams, according drawing

Format: 

each against all of one group

each with 2 sets

without referees

1st throw:  according fixture list, afterwards alternating

Score:

1. number of won sets

2. point differences
3. in case of a tie direct compare of teams by won sets

4. in case of a tiedirect compare of teams by points

 

 

Relegation rounds

 

Saturday:16:00
Groups:

2 groups, each 6 teams

8th to 10th rank of groups A and B add up to group E
8th to 10th rank of groups C and D add up to group F

Format: 

each against all of one group

Fixtures, which exit already in the preliminary round, will
not be carried out again. Instead, wins and points will be
inherited from the preliminary round.

Example: 8th of group A doesn't play again against the
9th and 10th of group A, but the results of those fixtures
will be counted in this relegation round.
each with 2 sets

without referees

1st throw:  according fixture list, afterwards alternating

Score:

1. number of won sets

2. point differences
3. in case of a tie direct compare of teams by won sets

4. in case of a tiedirect compare of teams by points

 

 

Ranking list for "Round of 32"

 

Z01    1st of group A
Z021st of group B
Z031st of group C
Z041st of group D
Z052nd of group A
Z062nd of group B
Z072nd of group C
Z08

2nd of group D

  :  :
Z257th of group A
Z267th of group B
Z277th of group C
Z287th of group D
Z291st of group E (relegation round)
Z30

1st of group F (relegation round)

Z312nd of group E (relegation round)
Z322nd of group F (relegation round)

 

 

Matches for ranking list position 5 to 40 voluntary

 

Sunday:10:00 - 15:30
Fixtures: 

according fixture list

Format:

best of 3

without referees

1st throw:better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

 

 

Knockout Round: round of 32

 

Sunday:10:00 (am)
Fixtures: 

match 1: Z01 - Z32

match 2: Z02 - Z31
match 3: Z03 - Z30
  :
match 16: Z16 - Z17

Format:

best of 5

without referees

1st throw:better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

 

 

Knockout Round: round of 16

 

Sunday:11:00 (am)
Fixtures: 

match 1: winner round-32-match 1 - winner round-32-match 16

match 2: winner round-32-match 2 - winner round-32-match 15

match 3: winner round-32-match 3 - winner round-32-match 14

  :

match 8: winner round-32-match 8 - winner round-32-match 9

Format:

best of 5

with referees

1st throw:better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

 

 

Quarter-Final

 

Sunday:13:00
Fixtures: 

match 1: winner round-16-match 1 - winner round-16-match 8

match 2: winner round-16-match 2 - winner round-16-match 7

match 3: winner round-16-match 3 - winner round-16-match 6

match 4: winner round-16-match 4 - winner round-16-match 5

Format:

best of 5

with referees

1st throw:better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

 

 

Semi-Final

 

Sunday:14:00
Fixtures: 

match 1: winner quarter-final 1 - winner quarter-final 4

match 2: winner quarter-final 2 - winner quarter-final 3

Format:

best of 5

with referees

1st throw:better ranked team (according fixture list), afterwards alternating
5th set by Mölkk-Out

 

 

Match for 3rd place

 

Sunday:15:30
Fixtures: 

loser semi-final 1 - loser semi-final 2

Format:

best of 5

with referees

1st throw:

better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

5th set by Mölkk-Out

 

 

Final

 

Sunday:16:30
Fixtures: 

winner semi-final 1 - winner semi-final 2

Format

best of 5

with referees

1st throw:

better ranked team (according fixture list), afterwards alternating

5th set by Mölkk-Out

 

 

Award Ceremony

 

Sunday: 17:30 or rather after final ;-)

 

 

Overview